Co to jest value betting?

Co to jest value betting?Wielu początkujących typerów myli to pojęcie z sure betem, które oznacza po prostu pewniaka i strategię typowania bardzo niskich kursów na kuponie. Value betting w wolnym tłumaczeniu oznacza wartościowe obstawianie, a w praktyce oznacza wyszukiwanie zakładów, które są dla nas atrakcyjne i na których jesteśmy w stanie wypracować odpowiedni zysk. Musimy się wykazać lepszym instynktem niż profesjonalni traderzy, więc ta strategia wymaga sporego doświadczenia i umiejętności typerskich. Krótko mówiąc, trzeba znaleźć taki zakład, który po odliczeniu prowizji bukmacherskiej oraz wszelkich  opłat związanych z podatkiem, będzie nadal wskazywał na odpowiednią różnicę, która da nam profit.

Jak obliczyć value bet?

Tak naprawdę zakłady bukmacherskie opierają się na ogromnej wiedzy sportowej oraz na umiejętnościach analitycznych, które z pewnością pomogą każdego typerowi w osiągnięciu założonego celu. Matematyka występuje przy każdym zdarzeniu, bo przecież kursy bukmacherskie, które wrzucamy na kupon, są wyliczane na podstawie odpowiednich wzorów.

To nie jest sytuacja, że trader spojrzy na mecz Polska-Niemcy w siatkówkę i sobie ustali kursy według własnego uznania. Wszędzie dochodzi do odpowiedniej analizy, wyliczania prawdopodobieństwa i ustalenia takich kursów, które będą opłacalne dla bukmachera.

Value bet to zakład, który możemy otrzymać dopiero po tym, gdy trader popełni malutki błąd i źle wyliczy kursy na naszą korzyść. Wtedy rolą doświadczonego typera jest znalezienie go w ofercie i rozłożenie swojego budżetu tak, aby wypracować odpowiedni zysk.

Wzór ogólny: (prawdopodobieństwo x kurs) – 100%

Do wyliczenia value bet warto posłużyć się odpowiednim przykładem

  • Mecz siatkówki: Polska 1.50 – Niemcy 2.50

Po dogłębnej analizie wydaje nam się, że Polska ma aż 60% szans na wygraną w tym meczu.

  • (60% x 1.50) – 100% = 90% – 100% = -10%

Wynik z obliczonego wzoru wyszedł ujemny, więc zakład nie jest dla nas opłacalny. Możemy przy okazji w bardzo prosty sposób wyliczyć jakie prawdopodobieństwo wygranej ustalił trader u danego bukmachera.

  • 1/1.50 = 66%

Widać doskonale, że nasza analiza daje Polsce jako faworytowi 6 punktów procentowych mniej, więc w tym momencie zakład w żaden sposób nie może być dla nas korzystny. Sytuacja by się odwróciła, jeżeli byśmy uważali, że Polska gra w najmocniejszym składzie, Niemcy za to w rezerwowym i uważamy, że szanse na zwycięstwo wzrosną do 80%.

  • (80% x 1.50) – 100% = 120% – 100% = 20%

Tym razem wynik z ustalonego wzoru wyszedł nam dodatni z dosyć sporym współczynnikiem na plusie, więc w tym momencie zagranie na taki zakład jest dla nas opłacalne i według naszej analizy bukmacher bardzo mocno zawyżył kurs.

  • 1/x = 80%
  • x = 1.25

Korzystając dalej z matematyki, możemy ustalić, że gdybyśmy my byli traderem, to kurs wynosiłby zaledwie 1.25 na to zdarzenie. Obecnie wynosi 1.50, więc pokazuje nam to, że jest duża szansa na to, żebyśmy zarobili na takim zdarzeniu.

Czy opłaca się korzystać z value bet?

Oczywiście, że tak. Po to właśnie została wymyślona taka strategia obstawiania, żeby móc wygenerować zysk w dłuższej perspektywie czasu i przy regularnej, konsekwentnej grze. Warto też od razu wspomnieć, że jest to świetnie rozwiązanie dla doświadczonych typerów, którzy przy okazji mają analityczne predyspozycje. Wyszukiwanie value betów to naprawdę ciężka sprawa, bo trader rzadko kiedy popełnia błąd, który możemy wykorzystać. Najlepiej specjalizować się w jednej dyscyplinie, bo wtedy jesteśmy w stanie bardzo szybko namierzyć zdarzenie, w którym kursy według naszej opinii są stanowczo za wysokie.

Po pierwsze należy się zawsze skupić na obliczaniu prawdopodobieństwa i korzystaniu z odpowiednich wzorów matematycznych. Nie ma znaczenia czy to faworyt, czy underdog, najważniejsze to opierać się na dokładnej analizie i korzystać z zawyżonych kursów.

Po drugie zawsze przy wszystkich działaniach należy brać poprawkę na kontuzje, czynniki losowe i aktualne informacje. Nie możemy jedynie zakładać w teorii, że Brazylia jest najlepsza i prawdopodobieństwo wynosi 90%. Trzeba zawsze brać pod uwagę wszystkie aspekty poboczne.

Po trzecie warto skupić się na swojej niszy i tam szukać value betów, bo gdybyśmy chcieli analizować codziennie całą ofertę sportową, to nie starczyłoby nam dnia. Pamiętajmy, że tutaj liczy się bardzo nasza wiedza i umiejętność jej przekładania na wzory matematyczne, a nie szczęśliwy traf.

FAQ

Zdecydowanie tak. Nie ma znaczenia czy jesteś nowym użytkownikiem, czy starym wyjadaczem na rynku bukmacherskim. Chociaż ta strategia gry ze względu na swoją trudność analityczną sugerowana jest bardziej doświadczonym graczom.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Profesjonaliści potrafią w codziennej ofercie znaleźć kilka takich zdarzeń, ale zdarzają się również sytuacje, w których w danym dniu nie można być sprytniejszym od tradera bukmachera.

Wszystko zależy od tego, jaki budżet mamy przeznaczony na grę, jak będziemy konsekwentni i jak bardzo zaufamy matematyce przy obliczaniu odpowiedniej stawki. Value Betting to projekt długofalowy, który nie da ogromnych zysków przy jednorazowym zakładzie.

Oczywiście, to nie są żadne pewniaki. Dlatego jest to polecane doświadczonym typerom, bo ogromnie ważna jest analiza, wiedza i umiejętność korzystania z informacji. Tylko łącząc te wszystkie cechy, możemy przechytrzyć bukmachera.