Liga europy - typy bukmacherskie

Liga europy – typy bukmacherskie

Liga europy - typy bukmacherskieLiga Europy to kolejne po Lidze Mistrzów najbardziej prestiżowe rozgrywki europejskiej klubowej piłki nożnej. Nic więc dziwnego, że to prawdziwa gratka dla prawdziwych typerów i fanów futbolu. Z każdym rokiem rozgrywki są coraz ciekawsze, bo minęły już czasy dominacji faworytów w każdym meczu. Bardzo często zdarzają się niespodzianki, w których malutki klub potrafi urwać punkty gigantowi. Czy łatwo obstawiać mecze Ligi Europy? Jak robić to skutecznie i gdzie? O tym w dalszej części artykułu.

Liga europy – zasady rozgrywek

Liga Europy powstała tak naprawdę dopiero w 2009 roku jako kontynuacja znanego i lubianego Pucharu UEFA. Zarówno wtedy, jak i teraz jest to dla jednych turniej pocieszenia, a dla drugich szansa, aby pokazać się na arenie międzynarodowej. Czołowe kluby europejskie rzadko kiedy traktowały ten turniej poważnie, bo najważniejsza dla nich była Liga Mistrzów, jednak wszyscy dążyli do tego, aby zmienić tę sytuację.

Kwalifikacje zostały podzielone na cztery rundy, z każdą kolejną do rywalizacji dołączają coraz to lepsze drużyny z coraz lepszych lig europejskich. Łącznie w fazie kwalifikacyjnej biorą udział aż 174 drużyny. W pierwszym etapie o awans walczy 50 drużyn, w drugim 80 drużyn, w trzecim 70 drużyn, a w ostatnim 74 drużyny (w tym 15 drużyn, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów).

W fazie grupowej bierze udział 48 drużyn (w tym 10 drużyn, które odpadły w czwartej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów). Są one podzielone na 12 grup po 4 zespoły, z każdej grupy awansują dwie najlepsze drużyny.

Faza pucharowa to już tylko 32 drużyny (w tym 8 zdobywców trzecich miejsc w każdej z grup fazy grupowej Ligi Mistrzów). Są one podzielone na 16 par, drużyny rozgrywają mecz i rewanż. I tak przez 1/16, 1/8, ćwierćfinały, półfinały aż do finału i wyłonienia triumfatora w jednym meczu rozgrywanym na stadionie wybranym przez UEFA.

Analiza Ligi Europy – porady

Analiza Ligi Europy – poradyWielu typerów mówi od lat, że Liga Europy jest najbardziej nieprzewidywalnym turniejem do obstawiania. Przeglądając różne komentarze, możemy dojść do wniosku, że ciężko trafić kupon w tych rozgrywkach, dlatego trzeba tym bardziej poświęcić czas na sumienną analizę każdego spotkania, które chcemy typować. Teraz często słyszy się stwierdzenie: „w Europie już nie ma słabych drużyn”. To jest prawdą i rzeczywiście czasy obstawiania samych faworytów minęły…

Główne zasady, którymi należy się kierować przy analizie:

 • Oglądanie jak największej ilości meczów – zamiast liczyć na opinie innych, warto samemu zainteresować się tematem. Im więcej oglądamy, nawet skrótów ze spotkań danych drużyn, tym większą mamy widzę o ich aktualnej dyspozycji, formie piłkarzy i stylu gry.
 • Priorytety dla drużyny – wiele klubów, które trafiają tu po przegranej grupie w Lidze Mistrzów, woli skupiać się na krajowej lidze gdzie walczy o puchary w przyszłym roku. Gdy w weekend czeka ważny mecz ligowy, to często w Lidze Europy korzystają z zawodników rezerwowych.
 • Ranga spotkania – często jest tak, że drużyna zapewnia sobie awans z grupy już 2 kolejki przed końcem. Wtedy podchodzi do kolejnych spotkań z mniejszą motywacją, bo wygrywać już nie musi. Tak samo w fazie pucharowej, gdy pierwszy mecz zakończy się wynikiem 6-0 to w drugim spotkaniu może już nie być powtórki.
 • Mecz przed własną publicznością – pamiętajmy, że mecze na swoim stadionie, przed własną publiką dodają pewności siebie i motywacji. Wyjazdy zawsze są trudniejsze, tym bardziej, jeżeli dotyczą bardzo dalekich podróży.
 • Bieżące informacje – warto zainteresować się przed meczem czy będą jakieś absencje, kontuzje i inne niepożądane wydarzenia, które mogą mieć wpływ na spotkanie.
 • Statystyki i historia spotkań – często jest tak, że przez długie lata np. angielski klub nie wygrał na stadionie FC Barcelony. To tylko statystyka, ale może uruchomić czerwoną lampkę przed zagraniem na drużynę gości. To samo, jeżeli chodzi o bezpośrednie spotkania i aktualną dyspozycję drużyn w meczach ligowych i pozostałych.

Typowanie Ligi Europy – rodzaje zakładów

Liga Europy to drugi rangą najważniejszy turniej dla piłkarskich klubów w Europie. Bukmacherzy traktują go bardzo poważnie i przeważnie mamy do dyspozycji kilkadziesiąt różnych rynków, a nawet czasem ta liczba przekracza 100 razem ze zdarzeniami specjalnymi.

Dla osób lubiących duże kursy i emocje jeszcze we wczesnym etapie turnieju istnieje zakład na triumfatora rozgrywek.

Według bukmachera STS w tym roku największe szanse na sukces mają:

 • Tottenham – kurs 6.00
 • Macherster United – kurs 7.00
 • Arsenal – kurs 10.00
 • Milan – kurs 10.00
 • Napoli – kurs 12.50
 • Leverkusen – kurs 17.50

Pozostałe drużyny to kursy od 20.00 w górę, więc jeżeli liczymy na ogromną niespodziankę, to można przy tym zarobić dobre pieniądze. Jednak ostatnie 10 lat nie wskazuje na powodzenia takiego zakładu, więc warto podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem i porządną analizą.

Najpopularniejszymi zakładami są oczywiście:

 • Awans z grupy
 • Awans z dwumeczu
 • Under/over bramkowy
 • Handicap bramkowy

Jak już wiemy, Liga Europy jest bardzo specyficzna pod względem obstawiania i dochodzi często do niespodzianek. Dlatego typerzy często omijają standardowe zakłady na 1×2. Kursy na awanse przed rozpoczęciem rozgrywek grupowych są zwykle satysfakcjonujące, a znaczniej mniej dochodzi tu do zaskakujących wyników w porównaniu z pojedynczymi meczami. To samo tyczy się awansów w fazie pucharowej.

Liga Europy to często starcia kopciuszków z tytanami najlepszych lig europejskich. Dlatego wielu typerów lubi handicapy bramkowe na faworytów, którzy mają wygrać kilkoma bramkami lub skupiają się na overach bramkowych, które według statystyk z poprzednich sezonów występują częściej niż undery. Słabsze drużyny gdy grają między sobą, też zapominają o defensywie, bo za każde zwycięstwo są punkty rankingowe również dla państwa, które reprezentują i duże pieniądze dla klubu.

Gdzie obstawiać Ligę Europy?

Często w trakcie trwania Ligi Europy są organizowane różne promocje, które podwyższają standardowe kursy. Wielu bukmacherów traktuje to jako bardzo popularne wydarzenia i przygotowuje lepszą ofertę na poszczególne mecze.

Zachęcamy do przeczytania na naszej stronie artykułu Bonusy i promocje bukmacherskie na 2021. Pomoże on z pewnością wybrać bukmachera, który oferuje najlepszy na nasze potrzeby bonus na start. Wtedy zakładając konto u bukmachera, możemy mieć więcej środków na obstawianie Ligi Europy.