Wybory prezydenckie w USA 2020 – zakłady i kursy bukmacherskie

Wielkimi krokami zbliżają się powszechne wybory w USA. Ludzie na całym świecie są bardzo ciekawi, kto obejmie urząd na najbliższe 4 lata, bo może mieć to ogromne znaczenie dla polityki międzynarodowej. Starający się o reelekcję Donald Trump i jego kontrkandydat Joe Biden są już na finiszu kampanii prezydenckiej. Wyborcy pójdą do urn już 3 listopada, a bukmacherzy nie mogli przejść obok tego obojętnie i ocenili szanse na wygraną każdego z nich. Pamietajmy, że dobry bukmacher na wybory prezydenckie w USA to przede wszystkim to jakie kursy oferuje.

Wybory w USA kursy bukmacherskie czyli gdzie najlepiej obstawić?

Wybory prezydenckie w USA 2020 – zakłady i kursy bukmacherskie

Większość bukmacherów w Polsce udostępnia kursy na te ważne wydarzenie polityczne. Zarówno w punktach stacjonarnych, jak i na stronach bukmacherskich możemy zawrzeć taki zakład. W zależności od tego na czyją wygraną chcemy obstawić, musimy odszukać najlepsze kursy. Dostępna jest tylko podstawowa opcja na zwycięstwo w wyborach, nie ma żadnych dodatkowych rynków. Jeżeli myślimy, że wygra Joe Biden to najlepszy kurs 1.6 oferuje forBET i STS. W przypadku zakładu na Donalda Trumpa najwyższy kurs proponuje LVBet – 2.90.

Przebieg wyborów w Stanach Zjednoczonych

Kampania prezydencka w USA dzieli się na trzy główne etapy:

  • prawybory
  • wybory powszechne
  • wybory prezydenta przez Kolegium Elektorów

Prawybory polegają na wyborze delegatów przez dwie najważniejsze partie: Demokratyczną i Republikańską. Delegaci wybrani w prawyborach zwołują konwencje wyborcze na których wybierają odpowiedniego kandydata na prezydenta. W tym roku odbyło się to w sierpniu i od tego momentu kampania wyborcza wkracza w ostatnie stadium.

Przebieg wyborów w Stanach Zjednoczonych

Największe znaczenie dla wyborów ma głosowanie powszechne, które odbędzie się w tym roku 3 listopada(pierwszy wtorek miesiąca). Jednak wyborcy nie wybierają samego prezydenta, a tak zwanych elektorów, którzy dokonają tego 14 grudnia.

Od 1948 roku w Kongresie jest 538 elektorów. Liczba elektorów w danym stanie zależy od jego zaludnienia i tak najbardziej atrakcyjne dla kandydatów są takie stany jak: Kalifornia (55), Teksas (38), Nowy Jork (29), Floryda (29) czy Pensylwania (20). W większości stanów kandydat, który zdobędzie chociaż jeden głos więcej przejmuje całą pulę elektorską. Prezydentem zostaje kandydat, który zdobędzie absolutną większość w Kongresie, czyli obecnie 270 głosów. 

Kandydat na prezydenta musi spełniać trzy warunki:

  • mieć ukończone 35 lat
  • mieszkać przez ostatnie 14 lat w USA
  • otrzymać po urodzeniu obywatelstwo amerykańskie

Kursy na wybory prezydenckie USA

Kursy na wybory prezydenckie USA

Kursy na poszczególnych kandydatów w czasie trwania 2020 roku wielokrotnie się zmieniały, a wręcz doszło do odwrócenia szans i bardzo wysoko notowany z początku Donald Trump spadł według bukmacherów na drugie miejsce. Wyprzedził go Joe Biden, który jeszcze kilka miesięcy temu nawet nie był wymieniany w roli głównego kontrkandydata. Dlaczego doszło do takiej sytuacji?

Ogromny wpływ na sondaże i notowania bukmacherów miała sytuacja z pandemią koronawirusa COVID-19, kiedy to Donald Trump wyrażał się o wirusie bardzo lekceważąco i nie chciał wprowadzać żadnych obostrzeń. Zapomniał o dużej części społeczeństwa, która kieruje się głównie tym co usłyszy w mediach i zachowanie urzędującego prezydenta było dla nich niedopuszczalne.

Drugim ogniskiem zapalnym na finiszu prezydentury była sytuacja z protestami w największych miastach po śmierci czarnoskórego George’a Floyda, powiązane były z tym ogromne zniszczenia tych miejsc i obudzenie się lewicowych ugrupowań nawołujących do równości i walki z rasizmem. Donald Trump znów wypowiadał się nie po myśli tej części społeczeństwa i słupki sondażowe zaczęły spadać.