Menu
Zakłady bukmacherskie Szwajcaria

Zakłady bukmacherskie Szwajcaria

Zakłady bukmacherskie Szwajcaria

Szwajcaria należy do grona państw, które przyjęły najbardziej restrykcyjne prawo hazardowe w Europie. Rząd mocno walczy z hazardem i od 2019 roku zablokował możliwość działania zagranicznych stron bukmacherskich, czarna lista wydłużyła się już do ponad 100 różnych firm. Czy to oznacza, że w Szwajcarii nie możemy zawrzeć zakładu na ulubiony sport i zakłady bukmacherskie są nielegalne? Czas na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Zakłady bukmacherskie w Szwajcarii – jak wygląda prawo hazardowe?

Federalne prawo hazardowe to Federal Act on Gambling (Gambling Act), czyli BGS. W Szwajcarii obowiązują dwa poziomy przepisów dotyczących hazardu – federalne i kantonalne (stanowe).

Licencje kasyn są udzielane przez Szwajcarską Federalną Komisję ds. Kasyna (ESBK). Loterie i zakłady sportowe są zarządzane przez Comlot, Swiss Lottery and Betting Board. 

Ostatnia aktualizacja ustawy hazardowej miała miejsce w 2018 roku, wtedy też uchwalono poprawkę do ustawy o nazwie Money Gaming Act. Zaczęła obowiązywać w styczniu 2019 roku z półrocznym okresem przejściowym. Co miała na celu? Zablokowanie wszystkich adresów IP zagranicznych witryn hazardowych. Po powyższych zmianach w Szwajcarii obowiązuje jedne z najbardziej restrykcyjnych praw hazardowych w Europie. Pierwszymi bukmacherami, którzy trafili na Czarną Listę były tak znane firmy jak Bet365 czy Unibet. Wszyscy operatorzy nie posiadający licencji nie mogą świadczyć żadnych usług dla obywateli Szwajcarii i jest to surowo przestrzegane.

Obecnie operatorzy zagraniczni są wykluczeni ze szwajcarskiego rynku bukmacherskiego na okres 6 lat, aż do 2024 roku. Karą za nieprzestrzeganie tych wytycznych może być kara nałożona na firmę w wysokości 500 tysięcy franków szwajcarskich (czyli w przybliżeniu ponad 2 miliony polskich złotych) lub kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Legalni bukmacherzy w Szwajcarii

Legalni bukmacherzy w Szwajcarii

W Szwajcarii legalnie możemy obstawiać jedynie w dwóch organizacjach kantonalnych Swisslos i Loterie Romande. Prawo hazardowe usunęło z rynku bukmacherskiego wszystkie zagraniczne podmioty i przebywając na terytorium Szwajcarii nie możemy korzystać z żadnej innej firmy bukmacherskiej poza wyżej wymienionymi. Jest to nielegalne i surowo zabronione.

Obie firmy działają w Szwajcarii tak naprawdę od 1937 roku, więc ich historia sięga jeszcze czasów międzywojennych. Swisslos działa we wszystkich niemieckojęzycznych kantonach, a Loterie Romande w kantonach francuskojęzycznych. Dodatkowo Loterie Romande przekazuje 100 procent zysków organizacjom non-profit.

Jak wybrać najlepsze zakłady i jak obstawiać?

W Szwajcarii możemy wybierać pomiędzy Swisslos i Loterie Romande. Obie udostępniają ofertę na dużą ilość dyscyplin sportowych, przygotowują bonusy i promocje dla swoich klientów. Obstawić kupon możemy stacjonarnie w jednym z punktów, wtedy wystarczy mieć ukończone 18 lat. Można również zarejestrować się na stronie internetowej, potwierdzić tożsamość i skorzystać ze specjalnych bonusów. Obie firmy stworzyły też specjalne aplikacje mobilne dla klientów.

Dodaj komentarz