Menu
Zakłady bukmacherskie w Szwecji

Zakłady bukmacherskie w Szwecji

Zdecydowanie nie można stwierdzić, że Szwecja należy do państw, w których hazard zawsze był popularny, a jednak w ostatnich latach pod tym względem Szwedzi zrobili zdecydowany krok do przodu, rozwijając rynek bukmacherski do największego poziomu w swojej historii.

Tak naprawdę dopiero niecałe 100 lat temu hazard został zalegalizowany w tym kraju i wszyscy nielegalni operatorzy musieli przestać oferować swoje usługi. Wtedy zaczął działalność państwowy Tipstjänst, który później połączył siły z kilkoma mniejszymi firmami i powstał szwedzki monopolista na długie lata Svenska Spel. Tak naprawdę aż do 2019 roku, kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej, jako jedyny mógł legalnie świadczyć usługi w tym państwie dla mieszkańców Szwecji.

Według sondażów w ostatnich latach ponad 30 procent Szwedów twierdzi, że obstawia zakłady bukmacherskie co tydzień, a ponad 50 procent stwierdziło, że przynajmniej raz w miesiącu obstawia kupon.

Jak to wygląda w praktyce? Czy Szwedzi płacą podatek, grając u bukmachera? Czy mogą korzystać z legalnych podmiotów?

Prawo hazardowe w Szwecji

Zakłady bukmacherskie w Szwecji

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła ogromna zmiana w legalności zakładów sportowych online w Szwecji. Przed 2019 rokiem państwo szwedzkie miało monopol, a Svenska Spel funkcjonowała jako jedyny podmiot prawny. Pod naciskiem UE przepisy zmieniły się 1 stycznia 2019 r., Aby umożliwić konkurencję ze strony szwedzkich i międzynarodowych operatorów.

Licencjonowane serwisy bukmacherskie w Szwecji muszą przestrzegać następujących zasad:

 • Witryny muszą przyjmować płatności w koronach szwedzkich.
 • Klienci mogą ubiegać się tylko o jeden bonus.
 • Hazard osób niepełnoletnich (poniżej 18 lat) jest surowo zabroniony.

  BONUS POWITALNY
  100% do 50 €

  Odbierz Bonus

Główne przepisy i regulacje, które dotyczą hazardu to:

 • Szwedzka ustawa o grach hazardowych
 • Szwedzka ustawa o podatku od gier hazardowych
 • Rozporządzenie dotyczące hazardu.

Przepisy dotyczące płacenia podatków od zawierania zakładów wzajemnych nie uległy tak naprawdę żadnej zmianie na nowym rynku bukmacherskim, który jest regulowany w inny sposób od 2019 roku. Jednak na wszystkie firmy zostały nałożone nowe podatki. W ramach tego nowego systemu każdy licencjonowany bukmacher musi wnieść opłatę licencyjną i dodatkowo zapłacić 18-procentowy podatek od przychodów z gier brutto. Gracze nie zostali dodatkowo opodatkowani i dzięki temu Szwecja nadal jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do obstawiania zakładów sportowych na świecie. Warto również wspomnieć, że sprawa dotyczy licencjonowanych bukmacherów. Jeżeli skorzystamy z usług bukmachera bez licencji, musimy zapłacić podatek od wygranych nawet do 30 procent wedle szwedzkiego prawa.

Licencje przyznaje Szwedzki Urząd ds. Gier Hazardowych. Obecne zezwolenia będą wydawane dla bukmacherów na okres 5 lat. Warto wspomnieć, że już ponad 60 firm może działać legalnie w Szwecji, a ciągle wpływają nowe wnioski o uregulowanie tej kwestii i pozwolenie na działalność.

Szwecja – jak wybrać najlepsze zakłady bukmacherskie? 

Do końca roku 2018 legalnie można było grać tylko u bukmachera krajowego Svenska Spel, który generował prawie 75% całego obrotu w tym kraju. Teraz sytuacja się zmieniła i już kilkadziesiąt różnych bukmacherów otrzymało licencję, a ich siedziba wcale nie musi znajdować się w Szwecji, jednak muszą przestrzegać szwedzkiego prawda.

Czym kierować się przy wyborze bukmachera?

 • Warto pamiętać, żeby wybrać firmę, która umożliwia płatności w koronach szwedzkich, jak i w euro. Tak, aby uniknąć opłat za ewentualne przewalutowania.
 • W celu uniknięcia płacenia podatków należy korzystać tylko i wyłącznie z licencjonowanych szwedzkich bukmacherów.
 • Na początek można zwrócić uwagę na proponowany bonus powitalny i promocje dla stałych użytkowników, jeżeli planujemy grać dłużej.
 • Zerknijmy zawsze na kursy bukmacherskie przy wydarzeniach z naszych ulubionych dyscyplin sportowych. Jeżeli typujemy głównie tenis ziemny, to wybierajmy bukmachera z wyższymi kursami z tej dyscypliny, a nie z piłki nożnej, którą będziemy omijać.
 • Bardzo przydatna będzie proponowana przez większość bukmacherów aplikacja mobilna, z której możemy korzystać za pomocą naszego smartfona.
 • Wszyscy sympatycy sportu nie mogą również zapomnieć o oferowanych transmisjach na żywo, które będziemy mogli oglądać na naszym koncie gracza i obstawiać zakłady live.

Jak widać, wiele się zmieniło przez ostatnie 2 lata i tak naprawdę Szwecja z państwa, które miało monopol na zakłady bukmacherskie na poziomie Węgier czy Finlandii obecnie wpuściło już na swój rynek kilkadziesiąt firm. Zarówno od strony podatkowej, jak i prawnej nie ma zbyt wysokich wymagań, dlatego wielu bukmacherów chętnie złożyło wniosek o wydanie licencji, a co najważniejsze kolejnych firm ciągle przybywa. Im większa konkurencja, tym lepiej dla użytkowników.

Legalni bukmacherzy w Szwecji

Zakłady bukmacherskie w LVBet - oferta i opinieLegalny bukmacher w Szwecji posiada licencję, którą wydaje Szwedzki Urząd ds. Gier Hazardowych na okres 5 lat. Informacje o wszystkich podmiotach, które otrzymały zezwolenie, znajdziemy na stronach rządowych oraz na stronie internetowej każdego bukmachera w odpowiedniej zakładce z najważniejszymi informacjami. Nie zapominajmy o tym, bo wtedy mamy pewność, że bukmacher spełnia wszystkie wymogi prawne i nie będziemy musieli odprowadzać żadnego podatku.

Do najpopularniejszych stron bukmacherskich w Szwecji należą między innymi dwaj brytyjscy giganci zbierający jedne z lepszych ocen graczy na świecie – bet365 i WilliamHill. Poza tym możemy korzystać z usług takich firm jak Betsson, Unibet, Mr. Green, 888sport, Betfair, Redbet, Nordicbet i Betsafe. Oczywiście to tylko te z najbardziej popularnych firm bukmacherskich, bo możemy wybierać ze znacznie większej ilości.

Konkurencja na rynku ciągle rośnie, a to bardzo pozytywne dla wszystkich typerów. Bukmacherzy muszą walczyć o nowego klienta i tym samym oferować coraz bardziej atrakcyjne bonusy powitalne, jak i promocje dla stałych użytkowników. To realnie wpływa na większe wygrane i lepsze warunki dla każdego gracza.

Sposoby płatności na stronach bukmacherskich w Szwecji 

Otwarty i regulowany rynek hazardowy od 2019 roku wymusił na szwedzkich bankach bardziej liberalne podejście do wszystkich płatności, które dotyczą hazardu i korzystania z usług w pełni legalnych firm bukmacherskich.

Do najczęstszych metod płatności w Szwecji należą karty kredytowe Visa i Mastercard. Bardzo popularne od dłuższego czasu są też e-portfele takie jak Neteller i Skrill. Każdy, kto ma konto w Handelsbanken, SEB, Swedbank, SkandiaBanken, Länsförsäkringar Bank, Danske Bank, Sparbanken Finn, Sparbanken Gripen i Ikano Bank może skorzystać z opcji BankID do szybkich płatności.

BONUS POWITALNY
100% do 50 €

Odbierz Bonus

Dodatkowo Szwedzi mogą korzystać z płatności mobilnych za pomocą PugglePay lub Siru Mobile. Wpłaty dokonamy tam za pomocą telefonu komórkowego. Ostatnią metodą jest skorzystanie z serwisów Trustly i Nordea, które bezpośrednio z konta bankowego przeleją depozyt do wybranego bukmachera.

Dodaj komentarz