Zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie

Zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie

Zakłady bukmacherskie – skoki narciarskie

Skoki narciarskie rozgrywane są na skoczniach całego świata od połowy XIX wieku. Ta dyscyplina sportowa cieszy się niezwykłą popularnością w Europie Środkowej oraz krajach skandynawskich. Również w Polsce skoki narciarskie są najpopularniejszym zimowym sportem. To postać Adama Małysza sprawiła, że przed telewizorami zasiadały miliony Polaków. Słynna „Małyszomania” z pierwszej dekady XX wieku przerodziła się w swego rodzaju „Stochomanię”. Dziś kadra polskich skoczków posiada jedną z najlepszych drużyn na świecie. Świadczą o tym liczne trofea za Puchar Świata, Mistrzostwa Świata czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Skoki narciarskie to nie tylko transmisje z udziałem milionów kibiców, ale również konkursy w Wiśle i Zakopanem. 

Ponad 20-tysięczna widownia pod Wielką Krokwią pokazuje, co dla polskiego kraju znaczy ta dyscyplina sportowa. Skoki to nie tylko bardzo interesujący sport do oglądania, ale także kusząca propozycja dla wszystkich typerów.

Zakłady krótkoterminowe na skoki narciarskie

Zakłady krótkoterminowe to jedna z dwóch dostępnych form zakładów na skoki narciarskie. Dotyczą one konkretnego konkursu i są dostępne bezpośrednio przed jego startem. Do najpopularniejszych zakładów krótkoterminowych należą:

  • Zakład na zwycięstwo oraz miejsce skoczka – bardzo popularny, aczkolwiek trudny do trafienia zakład. W zawodach uczestniczy bowiem aż 50 zawodników Wytypowanie zwycięzcy konkursu wymaga zatem wiedzy oraz sporej dawki informacji. W obecnym sezonie 2020/2021 niekwestionowanym królem skoczni jest norweg Halvor Egner Granerud, który seryjnie wygrywa kolejne konkursy Pucharu Świata. Na tych, którzy obstawią jego porażkę, czekają świetne kursy. Dla typerów, którzy obawiają się większego ryzyka, bukmacherzy przygotowali zakłady na miejsce na podium oraz pozycje 1-6 czy 1-10. W tym sezonie w najlepszej „trójce” PŚ poza Granerudem, najczęściej oglądamy Markusa Eisenbichlera oraz Kamila Stocha. Należy pamiętać, że poza aspektem czysto sportowym, warto wziąć pod uwagę inne czynniki. Najważniejszym z nich jest pogoda, która nierzadko płata figle faworytom. Jak wiadomo typer nie ma wpływu na wiatr, dlatego oprócz wiedzy sportowej przyda się mu także dodatkowy zastrzyk szczęścia.
  • Zakład H2H – taka forma zakładu wzbudza najprawdopodobniej największe emocje wśród typerów. Zakład krótkoterminowy H2H na skoki narciarskie przeznaczony jest głównie dla ekspertów tej dyscypliny sportowej. Typer ma do obstawienia zwycięstwo w parze zawodników na koniec konkursu, pierwszej serii czy kwalifikacji. Operatorzy zakładów wzajemnych oferują szeroki wachlarz pojedynków pomiędzy zawodnikami. Skoczkowie, którzy ze sobą rywalizują mogą zostać rozstawieni na wiele sposobów. Bukmacher proponuje mnóstwo konfiguracji oraz daje możliwość umieszczenia wielu typów H2H na jednym kuponie. Warto zaznaczyć, że jeśli typer zdecyduje się obstawić zakład, to nie może wybrać kolejnego zakładu H2H dotyczącego tych samych skoczków.
  • Zakład na konkurs drużynowy – co jakiś czas odbywają się także zmagania drużyn narodowych. Zakłady tego typu w niczym nie różnią się od obstawiania konkursów indywidualnych. Typer może obstawić zarówno zwycięstwo drużyny, jej pozycję oraz rywalizację H2H. Niektórzy bukmacherzy oferują także typy na najlepszego skoczka indywidualnie. Jednak według statystyk, zawody drużynowe cieszą się mniejszą popularnością.

Zakłady długoterminowe

Oprócz zakładów krótkoterminowych są również te długoterminowe, które obejmują większe przedział czasowy. Może to być cały sezon albo wielo konkursowy  turniej, np. Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata w Lotach czy Raw Air. Oto niektóre zakłady długoterminowe na skoki narciarskie, jakie oferują bukmacherzy:

  • Zakład na zwycięstwo lub miejsce w klasyfikacji końcowej – typer ma za zadanie obstawić pozycję danego skoczka jaką zajmie w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni, Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich czy innej wielo konkursowej klasyfikacji. Kursy na końcowy triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata są wysokie, ponieważ zakład dotyczy całego sezonu. Może warto obstawić zwycięstwo Kamila Stocha w PŚ przed rozpoczęciem sezonu? Poza radością z triumfu Polaka, możemy wiosną odebrać nagrodę za świetnie zainwestowane środki na jesień. Nieco mniejsze kursy bukmacherzy oferują za miejsce skoczka w turnieju. Turniej trwa zdecydowanie krócej niż cały sezon, dlatego łatwiej przewidzieć zwycięzcę. Przed startem turnieju posiadamy sporą wiedzę na temat formy poszczególnych skoczków.
  • Zakłady H2H – długoterminowe zakłady H2H działają na podobnej zasadzie co typy krótkoterminowe, lecz dotyczą pozycji skoczków w całym sezonie lub turnieju, a nie pojedynczym konkursie. Jako typer możesz obstawić, który zawodnik z pary zajmie wyższą lokatę na koniec zmagań. Długoterminowe zakłady H2H dotyczą indywidualnych poczynań w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni i innych tego typu wydarzeń. To samo dotyczy zmagań drużynowych, gdzie możemy obstawić, która reprezentacja znajdzie się wyżej w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Skoki narciarskie – zakłady na żywo

Skoki narciarskie – zakłady na żywoOperatorzy zakładów wzajemnych, którzy posiadają najbardziej rozbudowaną ofertę na zakłady dotyczące skoków narciarskich, dają również możliwość obstawiania tej dyscypliny na żywo. Zakłady live w skokach narciarskich polegają głównie na typowaniu zdarzeń under/over. Bukmacherzy na bieżąco oferują zakłady, które aktualizują po pierwszej serii. Najczęściej na bazie wyników pierwszej części zawodów, bukmacher tworzy ofertę na żywo na zakłady H2H. Jeśli jesteś typerem, który lubi grać na żywo i odbierać szybkie wygrane, może warto byś zatrzymał się na chwilę przy ofercie skoków narciarskich. Zakład na żywo typu: Czy Kamil Stoch skoczy ponad 140 metrów? może dostarczyć  Ci dodatkowo mnóstwo emocji i sprawić sporo frajdy.

Jak typować skoki narciarskie?

Aby czerpać radość z obstawiania skoków narciarskich, nie wystarczy jedynie znajomość zasad dotyczących tej dyscypliny sportowej. Typowanie skoków wymaga zwrócenia uwagi na wiele kluczowych czynników.

Żadne statystyki nie zastąpią regularnego oglądania zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Śledzenie zmagań poszczególnych zawodników pozwoli Ci poznać ich dyspozycję. Często forma zawodników bywa niestabilna i po serii zwycięstw przychodzą gorsze wyniki. Oglądając zawody dowiesz się czym jest to spowodowane. Być może nie będzie to objaw słabszej formy, lecz gorsze samopoczucie zawodnika lub po prostu efekt złych warunków pogodowych. W skokach narciarskich istotna jest psychika zawodników i to, jak radzą sobie z presją. Często skoczkowie, którzy prowadzą po pierwszej serii nie wytrzymują napięcia i nie sięgają po końcowe zwycięstwo. Oglądanie skoków narciarskich sprawi, że poznasz zawodników oraz ich zachowanie. Tą wiedzę możesz wykorzystać w późniejszym etapie, obstawiając zakłady na żywo.

Staraj się raczej uważana zbyt niskie kursy, szczególnie jeśli zależy Ci tylko na podbiciu wygranej. Nawet największy faworyt może nie poradzić sobie ze zbyt niekorzystnym wiatrem i kurs na poziomie 1,3 – 1,4 może zepsuć Ci kupon. Typując skoki narciarskie zwracaj uwagę na miejsce rozgrywania zawodów oraz rodzaj skoczni. Dla najlepszych skoczków nie ma to raczej znaczenia, gdzie startują, natomiast inni skoczkowie mają swoje konkretne preferencje. Skoczkowie z mocnym wybiciem zazwyczaj doskonale radzą sobie na normalnych obiektach. W stawce Pucharu Świata w skokach narciarskich jest także kilku wyborowych lotników, którzy brylują na mamutach. Zaliczają się do nich Słoweńcy czy Norwegowie. Z polskich skoczków można wyróżnić przede wszystkim Piotra Żyłę.

No i na koniec – sprawdzaj prognozę pogody przez zawodami. Może się zdarzyć, że konkurs na który obstawiłeś wysokie stawki, okaże się loteryjny. Być może odbędzie się tylko jedna seria, a Twoi faworyci nie będą mieć już okazji na odrobienie strat. Przy niekorzystnych warunkach, lepiej odpuścić sobie tego typu zakłady.

Najważniejsze wydarzenia

Skoki narciarskie rozgrywane są z dużą częstotliwością. Skoczkowie ciągle przemieszczają się głównie po Europie, startując na wielu skoczniach. Każdego roku najlepsi zawodnicy walczą o triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest to podstawowy cykl, który wyłania nie tylko najlepszego skoczka, ale także drużynę. Na Puchar Narodów zliczają się punkty za indywidualne wyniki zawodników oraz za rezultat osiągnięty przez zespół w konkursach drużynowych. W ramach Pucharu Świata skoczkowie walczą również o małą kryształową kulę w lotach narciarskich.

Od 1953 roku corocznie rozgrywany jest słynny Turniej Czterech Skoczni na obiektach niemieckich oraz austriackich. Te niezwykle prestiżowe zawody odbywają się na przełomie grudnia i stycznia. W ostatnim czasie powstało wiele innych turniejów, które zyskują na popularności. Wyróżnić należy norweski Raw Air, Willingen Six czy Planica 7.

Skoki narciarskie są częścią Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, które odbywają się co dwa lata. Z taką samą częstotliwością odbywają się Mistrzostwa Świata w Lotach. Najbardziej prestiżowe zawody dla wszystkich skoczków to oczywiście Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zawodnicy przygotowują się do tej imprezy 4 lata, by rywalizować o złote medale na skoczni normalnej oraz dużej. Warto wspomnieć, że 3 złote krążki olimpijskie posiada na swoim koncie Kamil Stoch.

Gdzie obstawiać skoki narciarskie online?

Tak naprawdę każdy legalny bukmacher w Polsce posiada w swojej ofercie skoki narciarskie. W okresie zimowym tego typu zakłady cieszą się ogromną popularnością wśród graczy. Bogatą ofertę posiada Fortuna, która jest sponsorem reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Znajdziemy tutaj m.in. zakłady na zwycięstwo, H2H oraz zakłady długoterminowe. Fortuna proponuje swoim użytkownikom liczne promocje i bonusy.

Ciekawą ofertę dotyczącą skoków ma również inny gigant bukmacherski, a mianowicie STS. Tego operatora zakładów wzajemnych wyróżnia bardzo przejrzysta oraz ciekawa oferta na zakłady na żywo. To niezwykle cieszy użytkowników grających on-line na stronie www czy poprzez aplikację mobilną.

FAQ

Każdy legalny bukmacher w Polsce oferuje zakłady na skoki narciarskie. Oferty bukmacherów różnią się jednak od siebie. Najwięksi bukmacherzy tacy jak Fortuna czy STS proponują bardzo szeroką gamę zakładów. Oprócz klasycznych typów na zwycięzcę oraz H2H, niektórzy bukmacherzy oferują także możliwość typowania m.in. kwalifikacji, handicapów punktowych czy licznych zakładów specjalnych.

Najszerszą ofertę na skoki narciarskie posiadają najwięksi legalni bukmacherzy, tacy jak STS czy Fortuna, która jest partnerem Polskie Związku Narciarskiego oraz oficjalnym sponsorem polskich skoczków. Dlatego obstawiając skoki w Fortunie, każdy gracz znajdzie dla siebie coś ciekawego. Bukmacher wzbogacił swoją ofertą również w zakłady live.

Zakłady długoterminowe obejmują szeroki przedział czasowy. Są one dostępne na długo przed rozpoczęciem Pucharu Świata czy np. Turnieju Czterech Skoczni. Gracz może wytypować zwycięstwo albo miejsce, jakie zajmie zawodnik w klasyfikacji końcowej. Zakłady długoterminowe H2H funkcjonują podobnie jak te przedkonkursowe, tylko że użytkownik musi wybrać, który skoczek zajmie wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ lub innego turnieju, a nie w pojedynczych zawodach.

Najważniejszym czynnikiem jest odległość. Każdy skoczek za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego otrzymuje 60 punktów. Za każdy metr powyżej lub poniżej punktu K zawodnik otrzymuje lub jest mu odbierany 1,8 pkt na skoczni dużej (2 pkt na skoczniach normalnych i 1,2 pkt na mamutach). Do tego skoczek dostaje notę za styl, gdzie maksymalnie może uzyskać 60 punktów. Dodatkowo zawodnik otrzymuje tzw. rekompensatę za wiatr oraz belkę startową.