Fortuna czy Totolotek – którego bukmachera wybrać?

Fortuna czy Totolotek - którego bukmachera wybrać?Bardzo interesująca konfrontacja dwóch bukmacherów, którzy są w czołówce firm działających najdłużej na polskim rynku bukmacherskim. Totolotek rozpoczął swoją działalność już w 1992 roku i to tam wszyscy typerzy mogli jako pierwsi obstawiać swoje kupony. Fortuna udostępniła swoje usługi zaledwie 4 lata później, otwierając liczne punkty stacjonarne w naszym kraju. Niestety w ciągu wielu lat polityka obu firm bardzo się różniła i widać to doskonale w liczbach. Fortuna nadal ma około 25% udziałów na polskim rynku bukmacherskim i zajmuje 2 miejsce, a Totolotek z roku na rok ma się coraz gorzej – obecnie jego udziały to zaledwie  2-3%, co ledwie stawia go w końcu pierwszej dziesiątki. Najstarszy bukmacher w Polsce ma wyraźne problemy, ale czy ma to związek z jego ofertą? Wszystko wyjaśni się w tym porównaniu.

Oferta na zakłady sportowe i pozostałe

Jedyna rzecz, która obecnie łączy obu bukmacherów, to naprawdę rozbudowana i przekonująca oferta na standardowe zakłady sportowe. Fortuna i Totolotek dla swoich użytkowników proponują zakłady na bardzo niskie ligi piłkarskie w różnych państwach. Dodatkowo możemy znaleźć ofertę na wiele turniejów tenisa ziemnego i dużo rynków zakładowych na inne najpopularniejsze tradycyjne dyscypliny sportowe.

Chociaż i tu widać już pierwszą różnicę z racji tego, że Fortuna oferuje codzienne promocje podwyższające kursy – HIT DNIA i SUPEROFERTA+. Dzięki temu możemy zwiększyć nasze wygrane, wybierając zdarzenia z oferty promocyjnej przygotowanej przez bukmachera.W przypadku pozostałych sekcji różnica jest ogromna, bo Totolotek nie proponuje ani zakładów na gry karciane, ani zakładów na sporty wirtualne, które Fortuna ma w swojej ofercie. To ogromna strata dla tego bukmachera i pokazuje brak pójścia za najnowszymi trendami oraz systematycznego aktualizowania swoich usług. Co najlepsze Totolotek był pierwszą firmą w Polsce, która oferowała zakłady na sporty wirtualne, ale po aktualizacji strony internetowej ta sekcja zniknęła i już przez długi czas nie jest dostępna dla użytkowników. Obecnie typerzy nie mogą obstawiać nic poza tradycyjną ofertą na sporty.

W ofercie LIVE można również wskazać Fortunę jako wyraźnego faworyta, bo oferuje ogromną ilość transmisji na żywo, a dzięki szczegółowej opcji Match Tracker zawsze mamy pełne statystyki ze wszystkich zdarzeń. Totolotek pod tym względem wyraźnie ustępuje swojemu młodszemu konkurentowi.

Gdzie znajdziemy lepszą ofertę powitalną?

Podstawowa oferta Fortuny:

  • bonus od depozytu do 2000 złotych
  • 600 złotych zakład bez ryzyka
  • 2800 punktów FKP wymienne na freebet 20 złotych

Podstawowa oferta Totolotka:

  • bonus od pierwszej wpłaty do 500 złotych
  • bonus od pierwszej wpłaty do 49 złotych(aplikacja)

Widać doskonale, że Fortuna oferuje wachlarz wszystkich dostępnych bonusów na polskim rynku bukmacherskim. Możemy skorzystać z zakładu bez ryzyka, bonusu od depozytu i freebetu. Totolotek proponuje co prawda dwa bonusy, ale oba są jedynie podwojeniem depozytu. Nie możemy sprawdzić, jak działają inne dostępne na rynku możliwości.

Porównując nawet obie oferty bukmacherów dotyczące jedynie bonusów od depozytu, możemy zauważyć, że warunki ich obrotu są bardzo zbliżone, a kwota wyraźnie się różni. Fortuna wymaga 4-krotnego obrotu po minimalnym kursie ogólnym 1.80, a Totolotek przed wypłatą chce 3-krotnego obrotu po kursie ogólnym 2.46, a w aplikacji 1.90. Jeden obrót całej kwoty mniej, ale za to kurs w obu przypadkach jest wymagany znacznie wyższy przy każdym zagranym kuponie.

Gra bez podatku w Fortunie i Totolotku

Wiadomo, że nie samym bonusem powitalnym żyją typerzy i fajnie, jeżeli bukmacher oferuje coś więcej dla swoich użytkowników. W Fortunie możemy grać przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu bez podatku, wystarczy, że złożymy kupon z minimum 3 zdarzeniami i kursem każdego z nich co najmniej 1.30, a zakłady dotyczą oferty przedmeczowej i live. Wtedy bukmacher dokłada do naszej wygranej 14%. Kiedy tylko mamy ochotę, możemy korzystać z takiej samej promocji w Totolotku, ale żeby uzyskać od bukmachera 15% więcej, należy złożyć kupon z minimum 7 zdarzeniami i kursem każdego z nich co najmniej 1.20. Na tym przykładzie widać również, która oferta jest bardziej opłacalna dla użytkowników.

Metody płatności i obsługa klienta

Fortuna

Możemy korzystać z Biura Obsługi Klienta codziennie w godzinach 8.00-24.00. Dostępne metody komunikacji to: czat na żywo z konsultantem, formularz kontaktowy, mail lub fax. Można również zgłosić reklamację listownie na adres siedziby bukmachera – ul. Bielska 47, 43-400 Cieszyn.

Metody płatności: przelew bankowy, Skrill, karta debetowa VISA i Mastercard, BLIK, PayU i tpay.com.

Wypłata: realizowana jest przez tradycyjny przelew i trwa zwykle 1-2 dni robocze.

Totolotek

Możemy korzystać z Biura Obsługi Klienta codziennie w godzinach 9.00-19.00. Dostępne metody komunikacji to: czat na żywo z konsultantem, infolinia, mail lub fax. Można również zgłosić reklamację listownie na adres siedziby bukmachera – ul. Taneczna 18 b, 02-829 Warszawa.

Metody płatności: karta kredytowa Visa/Mastercard, PayU, dotpay, PayPal, BLIK, Skrill lub Neteller i zwykły przelew bankowy

Wypłaty: realizowana jest przez tradycyjny przelew i trwa zwykle 1-2 dni robocze.

Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, że zwycięzcą tego starcia jest bukmacher Fortuna. Totolotek od wielu lat marnuje już swój potencjał i jest odpowiedni wyłącznie dla typerów lubiących obstawiać tradycyjne dyscypliny sportowe. Nie możemy liczyć na żadną różnorodność w zakładach ani na lepsze bonusy powitalne, ani nawet na bardziej atrakcyjne promocje od swojego konkurenta.

Oczywiście należy podkreślić, że bukmacherzy działają w pełni legalnie, nasze środki finansowe są bezpieczne i możemy obstawiać, kiedy tylko chcemy. Jednak poza takimi ważnymi faktami łączącymi obie firmy, ciężko doszukiwać się minusów Fortuny, które mogą pozwolić Totolotkowi nawiązać wyrównaną walkę. Jeżeli nowy właściciel nie weźmie spraw w swoje ręce i nie zagwarantuje dla użytkowników oferty, która będzie realną konkurencją dla pozostałych bukmacherów, to obroty firmy nadal z roku na rok będą spadać. W Polsce działa legalnie już około 20 bukmacherów i naprawdę trzeba się bardzo starać, żeby nie odstawać od konkurencji.

FAQ

Tak, w obu firmach możemy obstawiać bez podatku 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W Fortunie należy złożyć kupon z co najmniej 3 zdarzeniami i kursem każdego 1.30, a w Totolotku z 7 zdarzeniami i kursem minimalnym 1.21 każdego z nich.

Nie, Totolotek dla swoich użytkowników przygotował jedynie dwa bonusy, które są podwojeniem depozytu. Na stronie internetowej do 500 złotych i w aplikacji mobilnej do 49 złotych.

Oczywiście, to główny warunek obowiązujący w polskim prawie hazardowym. Każdy legalny bukmacher tego wymaga, a swoją tożsamość musimy zawsze potwierdzić dokumentem tożsamości.

Tak, ale tylko i wyłącznie przy wpłatach. Wypłaty u obu bukmacherów realizowane są za pomocą tradycyjnego przelewu bankowego i trwają zwykle 1-2 dni robocze.