Kursy bukmacherskie – obliczanie prawdopodobieństwa na wygraną

Kursy bukmacherskie – obliczanie prawdopodobieństwa

Fakty są takie, że kursy bukmacherskie są podstawową jednostką służącą do obstawiania zakładów sportowych. Cała bukmacherka opiera się właśnie na nich, bez zrozumienia co wyrażają i jak działają ciężko będzie skutecznie obstawiać. Kursy bukmacherskie spełniają dwie funkcje – możemy oszacować naszą potencjalną wygraną oraz dowiedzieć się jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Można łatwo zobrazować tę sytuację tak żeby wszystko było zrozumiałe – jeżeli rzucimy monetą mamy 50% szans, że wypadnie orzeł i 50% szans, że będzie to reszka, z racji tego iż mamy jedynie dwa możliwe rozwiązania. 

Z kolei biorąc kostkę do gry mamy już 6 możliwych wyników od 1 do 6, dlatego całość 100% musimy podzielić przez sześć opcji i to nam daje 16,66% jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo uzyskania danego wyniku. Na tych przykładach bardzo dobrze widać, że im więcej możliwości wystąpienia zdarzenia tym prawdopodobieństwo jego trafienia jest zdecydowanie niższe.

Tym samym tokiem rozumowania idą bukmacherzy wystawiając kursy na poszczególne zakłady. Im większa szansa według ekspertów, że drużyna A wygra mecz tym mniej będziemy mogli wygrać obstawiając na nią swoje pieniądze. Dla skutecznego typowania i chęci uzyskania z nich zysków trzeba zrozumieć całą mechanikę kursów bukmacherskich, którą przedstawimy poniżej na prostych przykładach.  Oczywiście podstawą jest zobaczenie jakie są rankingi i strony bukmacherskie.

Jak czytać kursy bukmacherskie do określania prawdopodobieństwa? 

Jak obliczyć prawdopodobieństwo wygrania meczu? W Polsce i większości państw europejskich kursy bukmacherskie są wyrażone w formacie dziesiętnym. Zaglądając na stronę dowolnego bukmachera możemy spotkać się z przykładowymi kursami: 1.50, 2.00, 2.50, 4.00. Na ich podstawie możemy ocenić  szansę trafienia danego zdarzenia. Nie jest to skomplikowane i możemy obliczyć to prostą formułą: 

Prawdopodobieństwo(%) = 1 / kurs zdarzenia 

Kurs na to, że drużyna A wygra mecz wynosi 1.50, a więc obliczamy to tak: 1 / 1.50 = 0.66 – oznacza to, że prawdopodobieństwo wygranej wynosi 66% 

Kurs na to, że drużyna A wygra mecz wynosi 2.00, a więc obliczamy to tak: 1 / 2.00 = 0.50 – oznacza to, że prawdopodobieństwo wygranej wynosi 50% 

Kurs na to, że drużyna A wygra mecz wynosi 2.50, a więc obliczamy to tak: 1 / 2.50 = 0.40 – oznacza to, że prawdopodobieństwo wygranej wynosi 40% 

Kurs na to, że drużyna A wygra mecz wynosi 4.00, a więc obliczamy to tak: 1 / 4.00 = 0.25 – oznacza to, że prawdopodobieństwo wygranej wynosi 25% 

Jak widać na powyższych przykładach, obliczanie prawdopodobieństwa zakładów bukmacherskich nie należy do bardzo skomplikowanych działań matematycznych i nawet każdy początkujący typer bez większego problemu sobie z tym poradzi. Podstawiając pod wzór każdy dostępny kurs u bukmacherów, można od razu sprawdzić, jak wycenia on szanse na wejście danego zdarzenia.

Jak obliczyć wygraną na podstawie kursów bukmacherskich? 

Jak obliczyć wygraną na podstawie kursów bukmacherskich?

W bardzo łatwy i przyjemny sposób możesz również obliczyć ile jesteś w stanie wygrać pieniędzy obstawiając dane zdarzenie. Grając u legalnie działających na terenie Polski bukmacherów jesteś zobowiązany do zapłacenia 12% podatku od wygranej, dlatego o ten podatek jest zawsze pomniejszona wygrana.

Bukmacherzy jednak starają się zachęcać obstawiających różnymi promocjami i bonusami, które starają się nam to zrekompensować. Tutaj oczywiście warto przeanalizować różne opcje i wybrać najlepszego bukmachera.

Jak obliczyć szansę na wygrana? Podstawowy wzor to: 

Zysk = [(kurs*stawka) – (kurs*stawka)*0.12] – stawka 

Obstawiając 100zł na kurs 1.5 czysty zysk wyniesie: [(1.50*100zł) – (1.50*100zł)*0.12] – 100zł = (150zł – 18zł) – 100zł = 132zł – 100zł = 32zł  

Obstawiając 100zł na kurs 2.0 czysty zysk wyniesie: [(2.00*100zł) – (2.00*100zł)*0.12] – 100zł = (200zł – 24zł) – 100zł = 176zł – 100zł = 76zł  

Obstawiając 100zł na kurs 2.5 czysty zysk wyniesie: [(2.50*100zł) – (2.50*100zł)*0.12] – 100zł = (250zł – 30zł) – 100zł = 220zł – 100zł = 120zł  

Obstawiając 100zł na kurs 4.00 czysty zysk wyniesie: [(4.00*100zł) – (4.00*100zł)*0.12] – 100zł = (400zł – 48zł) – 100zł = 352zł – 100zł = 252zł  

Jeżeli dopiero zaczynasz grę i szukasz dobrego operatora na start warto zapoznać sie jakie są bonusy i promocje bukmacherskie.

Potencjalna wygrana, a prawdopodobieństwo 

Na podstawie powyższych przykładów i prostych wzorów, które pomogą nam w obstawianiu możemy dojść do prostego wniosku – obstawiając, że drużyna A wygra mecz po kursie 1.50, nasz potencjalny zysk przy stawce 100zł wyniesie 32zł, a szansa na trafienie takiego zakładu wynosi aż 66%.  Pamiętajmy, aby zawsze niezależnie od kwoty obstawiać odpowiedzialnie.

Kurs bukmacherski tak naprawdę bazuje na matematyce. Na jej podstawie tworzone są kursy, które wyznaczają prawdopodobieństwo wystąpienia danego rezultatu. Nie ma tutaj znaczenia czy chodzi o zdobytą bramkę przez piłkarza, ostateczny wynik meczu czy długość skoku w dal. Znajomość rachunku prawdopodobieństwa z pewnością pomoże nam w bardziej szczegółowej analizie, a nasze szanse na wygraną rosną. Jeżeli chcesz mieć pewność aktualnych kursów możesz je sprawdzać poprzez aplikacje mobilne.

Nie ma też co się oszukiwać, że matematyka zastąpi nam wiedzę na temat sportu, który obstawiamy. Kursy pomagają jedynie stwierdzić, jak szanse na dany rezultat oceniają bukmacherzy, ale to do nas należy ostatnie zdanie i nie zawsze musimy się zgadzać z prognozami na dane spotkanie. W sporcie nie ma pewniaków i nawet 95% szans na zwycięstwo drużyny A nie musi wcale oznaczać pewnej  i łatwej wygranej.

FAQ

Tak, kursy bukmacherskie pozwalają określić prawdopodobieństwo wystąpienia danego rozstrzygnięcia w danym spotkaniu. Matematyka pozwala na zastosowanie odpowiednich wzorów, które pokazują nam, jak bukmacher ocenia szansę poszczególnych zdarzeń i wtedy łatwiej jest nam podjąć odpowiednią decyzję.

Wszystkie kursy bukmacherskie, które wrzucamy do naszego kuponu, musimy przez siebie pomnożyć i wtedy wyjdzie nam kurs ogólny kuponu. Kurs ten mnożymy przez stawkę, z której potrącamy 12% podatek i wychodzi nam kwota, którą dostaniemy za wygrany kupon.

Każdy bukmacher tak naprawdę specjalizuje się w różnych dyscyplinach sportowych. Często jest tak, że jedna strona bukmacherska ma mniejsze kursy na ligi piłkarskie, ale z kolei ma wyższe na tenis ziemny od całej konkurencji. Trzeba dobierać stronę wedle uznania. Uśredniając, najlepsze kursy oferuje STS, Fortuna, LVBet, Betclic i forBET.

Kursy bukmacherskie oznaczają to, jak bukmacher prognozuje dane spotkanie. Jeżeli na faworyta znajdziemy kurs 1.05, to prawdopodobieństwo jego wygranej wynosi ok. 90% według bukmachera. Wtedy musimy podjąć decyzję czy to słuszna prognoza, czy uważamy inaczej i zagramy wyższy kurs przeciwko.