Menu

Polska Liga Koszykówki

Polska Liga Koszykówki (obecnie pod nazwą Energa Basket Liga) to najbardziej prestiżowe i najważniejsze w Polsce jeżeli chodzi o hierarchię, ligowe męskie rozgrywki koszykarskie. W tej chwili jest to szesnaście drużyn rywalizujących co sezon o tytuł Mistrza Polski, czyli najlepszej drużyny w kraju. Od sezonu 1984/1985 po zakończeniu rundy wstępnej, dodatkowo rozgrywana jest faza play-off.

Polska Liga Koszykówki

Kilka czołowych klubów po każdym sezonie jest nagradzanych prawem występu w europejskich pucharach w sezonie następnym. Do pucharów tych należą: Euroliga, Europuchar ULEB, FIBA Europe Cup oraz Liga Mistrzów FIBA. Natomiast najsłabsze kluby po zakończeniu sezonu spadają do niższej klasy rozgrywkowej.

Od sezonu 2000/2001 krajowa liga PLK została przekształcona na zawodową i tym samym mogła zostać oficjalnie członkiem Unii Europejskiej Lig Koszykarskich (ULEB). Jeżeli jesteś zainteresowany stricte zakładamy sprawdź obstawianie koszykówki NBA.

Historia nazwy

Oficjalna nazwaSezony obowiązywania
1 liga Polska / Ekstraklasa Polska1947/1948 – 1996/1997
Polska Liga Koszykówki (PLK)1997/1998 – 1998/1999
Lech Basket Liga (LBL)1999/2000 – 2000/2001
Polska Liga Koszykówki (PLK)2001/2002
Era Basket Liga (EBL)2003/2004 – 2004/2005
Dominet Basket Liga (DBL)2005/2006
Dominet Bank Ekstraliga (DBE)2006/2007 – 2007/2008
Polska Liga Koszykówki (PLK)2008/2009
Polska Liga Koszykówki/Tauron Basket Liga (PLK/TBL)2009/2010
Tauron Basket Liga (TBL)2010/2011 – 2015/2016
Polska Liga Koszykówki (PLK)2016/2017
Polska Liga Koszykówki/Energa Basket Liga (PLK/EBL)2017/2018
Energa Basket Liga (EBL)2018/2019 – nadal obowiązuje

Medaliści Polskiej Ligi Koszykówki

ROKMISTRZWICEMISTRZ3 MIEJSCE
1 LIGA / EKSTRAKLASA
1948YMCA ŁódźLech PoznańWarta Poznań
1949Lech PoznańYMCA ŁódźSpołem Łódź
1950Społem ŁódźLech PoznańSpójnia Gdańsk
1951Lech PoznańSpójnia GdańskSpołem Łódź
1952Społem ŁódźWisła KrakówLegia Warszawa
1953ŁKS ŁódźLegia WarszawaWarta Poznań
1954Wisła KrakówPolonia WarszawaSpójnia Gdańsk
1955Lech PoznańLegia WarszawaAZS Warszawa
1956Legia WarszawaWisła KrakówLech Poznań
1957Legia WarszawaPolonia WarszawaWisła Kraków
1958Lech PoznańLegia WarszawaWisła Kraków
1959Polonia WarszawaWisła KrakówLech Poznań
1960Legia WarszawaPolonia WarszawaŚląsk Wrocław
1961Legia WarszawaLech PoznańWisła Kraków
1962Wisła KrakówAZS WarszawaLegia Warszawa
1963Legia WarszawaŚląsk WrocławWisła Kraków
1964Wisła KrakówŚląsk WrocławWybrzeże Gdańsk
1965Śląsk WrocławWisła KrakówStart Lublin
1966Legia WarszawaWisła KrakówŚląsk Wrocław
1967AZS WarszawaWisła KrakówŚląsk Wrocław
1968Wisła KrakówLegia WarszawaWybrzeże Gdańsk
1969Legia WarszawaWisła KrakówŚląsk Wrocław
1970Śląsk WrocławWybrzeże GdańskWisła Kraków
1971Wybrzeże GdańskWisła KrakówŚląsk Wrocław
1972Wybrzeże GdańskŚląsk WrocławWisła Kraków
1973Wybrzeże GdańskResoviaŚląsk Wrocław
1974Wisła KrakówResoviaŚląsk Wrocław
1975ResoviaWisła KrakówWybrzeże Gdańsk
1976Wisła KrakówPolonia WarszawaResovia
1977Śląsk WrocławWisła KrakówResovia
1978Wybrzeże GdańskŚląsk WrocławŁKS Łódź
1979Śląsk WrocławResoviaStart Lublin
1980Śląsk WrocławWybrzeże GdańskStart Lublin
1981Śląsk WrocławGórnik WałbrzychZagłębie Sosnowiec
1982Górnik WałbrzychLech PoznańŚląsk Wrocław
1983Lech PoznańGórnik WałbrzychGwardia Wrocław
1984Lech PoznańWisła KrakówZagłębie Sosnowiec
1985Zagłębie SosnowiecLech PoznańŚląsk Wrocław
1986Zagłębie SosnowiecGórnik WałbrzychŚląsk Wrocław
1987Śląsk WrocławGwardia WrocławLech Poznań
1988Górnik WałbrzychGwardia WrocławLech Poznań
1989Lech PoznańŚląsk WrocławZagłębie Sosnowiec
1990Lech PoznańGwardia WrocławŚląsk Wrocław
1991Śląsk WrocławLech PoznańZagłębie Sosnowiec
1992Śląsk WrocławGwardia WrocławBobry Bytom
1993Śląsk WrocławAnwil WłocławekGwardia Wrocław
1994Śląsk WrocławAnwil WłocławekLech Poznań
1995Znicz PruszkówPolonia PrzemyślAnwil Włocławek
1996Śląsk WrocławBobry BytomPolonia Przemyśl
1997Znicz PruszkówSpójnia StargardBobry Bytom
POLSKA LIGA KOSZYKÓWKI
1998Śląsk WrocławZnicz PruszkówBobry Bytom
1999Śląsk WrocławAnwil WłocławekBobry Bytom
2000Śląsk WrocławAnwil WłocławekZnicz Pruszków
2001Śląsk WrocławAnwil WłocławekProkom Trefl Sopot
2002Śląsk WrocławProkom Trefl SopotStal Ostrów Wielkopolski
2003Anwil WłocławekProkom Trefl SopotŚląsk Wrocław
2004Prokom Trefl SopotŚląsk WrocławPolonia Warszawa
2005Prokom Trefl SopotAnwil WłocławekPolonia Warszawa
2006Prokom Trefl SopotAnwil WłocławekCzarni Słupsk
2007Prokom Trefl SopotTurów ZgorzelecŚląsk Wrocław
2008Prokom Trefl SopotTurów ZgorzelecŚląsk Wrocław
2009Asseco Prokom SopotTurów ZgorzelecAnwil Włocławek
2010Asseco Prokom GdyniaAnwil WłocławekPolpharma Starogard Gdański
2011Asseco Prokom GdyniaTurów ZgorzelecCzarni Słupsk
2012Asseco Prokom GdyniaTrefl SoporStelmet BC Zielona Góra
2013Stelmet BC Zielona GóraTurów ZgorzelecAZS Koszalin
2014Turów ZgorzelecStelmet BC Zielona GóraTrefl Sopot
2015Stelmet BC Zielona GóraTurów ZgorzelecCzarni Słupsk
2016Stelmet BC Zielona GóraRosa RadomCzarni Słupsk
2017Stelmet BC Zielona GóraPolski Cukier ToruńBM Slam Stal Ostrów Wielkopolski
2018Anwil WłocławekBM Slam Stal Ostrów WielkopolskiPolski Cukier Toruń
2019Anwil WłocławekPolski Cukier ToruńArka Gdynia
2020Stelmet BC Zielona GóraStart LublinAnwil Włocławek

Ranking strzelców

MiejsceZawodnikMeczePunkty
1.Jerzy Binkowski75612616
2.Leszek Doliński46211480
3.Eugeniusz Kijewski41910941
4.Adam Wójcik66610365
5.Wojciech Królik69210035
6.Edward Jurkiewicz3069832
7.Andrzej Pluta6739779
8.Mariusz Bacik7159418
9.Roman Rutkowski5239338
10.Jarosław Marcinkowski6499197
11.Mieczysław Młynarski3579026
12.Maciej Zieliński5798650
13.Jarosław Jechorek5678625
14.Roman Olszewski5908565
15.Paweł Kosior4568499

Liderzy według sezonów

Tabela przedstawia najlepszych zawodników w trzech najważniejszych statystykach meczowych w każdym sezonie od momentu powstania Polskiej Ligi Koszykówki, czyli sezonu 1997/1998.

SezonNajlepiej punktujący zawodnikŚrednia na meczNajlepiej zbierający zawodnikŚrednia na meczNajlepiej asystujący zawodnikŚrednia na mecz
1997/1998Samuel Hines27.0Ronald Thompkins11.2Jeff Stern6.4
1998/1999Kenny Williams24.2Chris Sneed12.0Igor Griszczuk6.6
1999/2000Samuel Hines23.3Joe McNaull8.1Zoran Sretenović7.8
2001/2002Alex Austin28.1Roderick Smith12.7Chuck Evans6.7
2002/2003Alex Austin21.1Chris Sneed9.8Sean Colson6.0
2003/2004Brant Darby21.1Souleymane Wane10.2Brandun Hughes6.0
2004/2005Michael Ansley23.1Kevin Fletcher10.8Yann Mollinari5.8
2005/2006Chudney Gray23.3Damien Kinloch10.5Miah Davis5.9
2006/2007Antonio Hudson18.9Sani Ibrahim10.1Tony Akins5.3
2007/2008Donald Copeland19.5Chris Daniels9.4Bobby Dixon5.1
2008/2009Qyntel Woods19.2Kyle Landry10.0Kevin Hamilton6.4
2009/2010Michael Wright21.0Darrell Harris11.3Krzysztof Szubarga6.8
2010/2011Ted Scott25.4Darrell Harris11.9Igor Milicić6.6
2011/2012Walter Hodge19.4Darrell Harris11.6Robert Skibniewski7.2
2012/2013Jakub Dłoniak20.1Darrell Harris8.6Nic Wise7.3
2013/2014J.P.Prince16.4Kevin Johnson11.6Łukasz Koszarek6.8
2014/2015Dominique Johnson23.0Kevin Johnson10.3Jerel Blassingame7.4
2015/2016Jarvis Williams17.2Kirk Archibeque9.8Jerel Blassingame6.4
2016/2017Krzysztof Szubarga18.0Shawn King10.4Aaron Johnson7.2
2017/2018Anthony Beane22.4D.J. Shelton10.0Aaron Johnson7.4
2018/2019Jabarie Hinds21.7Shawn King10.8Obie Trotter7.6
2019/2020Michał Michalak21.9Nana Foulland8.8Jay Threatt7.0

Sezon 2019/20

Rozgrywki zakończyły się wcześniej niż zwykle ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19. Podjęto decyzję o tym, że oficjalnie mistrzem Polski zostanie Stelmed Enea Zielona Góra, ale za to nikt nie spada do niższej klasy rozgrywkowej.

MDRUŻYNAPKTMECZEZW.-POR.DOMWYJAZDPKT.ZD.- PKT.STR.RÓŻNICASTOSUNEK
1.STELMED ENEA ZIELONA GÓRA412219-311-18-22097-1806+2911.1611
2.START LUBLIN392217-59-28-31867-1716+1511.0880
3.ANWIL WŁOCŁAWEK392217-59-38-22078-1837+2411.1312
4.ASSECO ARKA GDYNIA362214-87-47-41765-1655+1101.0665
5.POLSKI CUKIER TORUŃ352015-58-17-41755-1583+1721.1087
6.TREFL SOPOT342212-107-45-61786-1792-60.9967
7.WKS ŚLĄSK WROCŁAW332211-115-66-51910-1861+491.0263
8.KING SZCZECIN332211-118-33-81834-1848-140.9924
9.PGE SPÓJNIA STARGARD322210-126-64-61724-1772-480.9729
10.BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP.322210-126-54-71772-1746+261.0149
11.ENEA ASTRORIA BYDGOSZCZ312111-114-76-41839-1847-80.9957
12.HYDROTRUCK RADOM31229-135-64-71711-1790-790.9559
13.GTK GLIWICE29227-152-85-71857-1973-1160.9412
14.LEGIA WARSZAWA27225-173-82-91773-1976-2030.8973
15.MKS DĄBROWA GÓRNICZA27234-192-82-111808-2135-3270.8468
16.POLPHARMA STAROGARD GD.26224-182-92-91776-2015-2390.8814