Cash-out to bardzo popularna opcja u zagranicznych bukmacherów, która wreszcie trafiła również do Polski. W tłumaczeniu z języka angielskiego można napisać, że jest to wypłata gotówki. Polega ona na tym, że możemy zamknąć nasz kupon w celu rozliczenia, ale jeszcze przed zakończeniem wszystkich zdarzeń na danym kuponie.
Na pierwszy rzut oka wygląda to na skomplikowane, ale tak naprawdę funkcjonowanie funkcji cash-out jest w stanie przyswoić szybko każdy początkujący gracz. Proszę nie mylić tego z opcją cashback, która jest zakładem bez ryzyka, kiedy to przegrywamy kupon, to dostajemy zwrot stawki. W tym przypadku przegrać nie możemy, każda pomyłka na kuponie i brak skorzystania wcześniej z opcji cash-out oznacza przegrany kupon.
Na czym polega zamknięcie zakładu?
Najczęściej bukmacherzy udostępniają możliwość zamknięcia kuponu przy zakładach solo, akumulowanych, przedmeczowych i zagranych na żywo. Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest to, że wszystkie pozycje, które już zostały rozliczone na kuponie, muszą być trafione. Bez tego nie mamy żadnej szansy skorzystać z opcji cash-out.
Bukmacher może zaoferować pewną kwotę pieniędzy, która uzależniona będzie od:
- kursów zdarzeń trafionych, kursów tych pozostałych lub kursów zakładów na żywo
- ilości zdarzeń na kuponie: solo czy akumulowany
- stawki, którą obstawiliśmy
- maksymalnej wygranej, którą oferuje bukmacher za cashout za wszystkie trafione zdarzenia
Należy pamiętać, że funkcja cash-out nie jest zawsze dostępna. Wszystko zależy od pozostałych ilości zdarzeń na kuponie, czasu do końca meczu w danym spotkaniu, wyniku spotkania czy wahań kursów na rynku.
Najprościej będzie to wszystko opisać na przykładzie. Obstawiliśmy, że wygra Legia Warszawa z Lechem Poznań po kursie 2.5 za 100 złotych, czyli po odliczeniu podatku możemy wygrać 220 złotych.
Rozpoczyna się mecz i Legia Warszawa zaczyna w 25 minucie przegrywać 0-1. Bukmacher udostępnia nam opcję cash-out. Możemy zamknąć nasz kupon za kwotę 50 złotych, czyli stracimy połowę stawki, ale gdy mecz nie układa się po naszej myśli i nie wierzymy w ostateczny sukces, możemy zamknąć zakład ze stratą.
Legia Warszawa remisuje w 60 minucie z Lechem Poznań 1-1. Można zamknąć kupon za 85 złotych i nie ryzykować całej stawki z racji tego, że zostało mało czasu do końca spotkania.
Legia Warszawa wygrywa w 75 minucie 2-1 z Lechem Poznań. Z racji tego, że został kwadrans do końca meczu, możemy zamknąć kupon już z zyskiem za 190 złotych. Wtedy musimy się zastanowić, czy warto dla 30 złotych ryzykować i czekać do końca spotkania, kiedy to wszystko może się zdarzyć.
Często jest tak, że gdy zostanie 10 minut do końca meczu, to opcja cash-out nie jest już w ogóle dostępna. Dlatego trzeba podejmować często szybkie decyzje, znając mechanikę działania bukmacherów.
Jak wycofać zakład na stronie bukmacherskiej?
Wycofanie zakładu na stronie bukmacherskie na szczęście należy do jednych z najprostszych czynności. Daną możliwość znajdziemy w sekcji „MOJE KUPONY”, wtedy musimy znaleźć sekcję „NIEZREALIZOWANE” lub „LIVE”. Po wejściu w konkretny kupon, który nie został jeszcze rozliczony opcja „CASH OUT” lub „WYPŁAĆ” pojawi się poniżej w formie odpowiedniego przycisku z informacją o kwocie, która na tę chwilę jest możliwa. Gdy klikniemy dany przycisk na naszym koncie i potwierdzimy kwotę, która jest aktualnie wygenerowana, to w tej samej chwili znajdą się pieniądze, a kupon zostanie zamknięty.
Cash out – wskazówki dla początkujących
Jeżeli chcemy skorzystać z opcji cash-out, musimy pamiętać o następujących rzeczach:
- Należy na bieżąco sprawdzać, czy opcja cash-out jest dostępna. Tak jak było wspomniane wcześniej, bukmacher w dowolnym momencie może ją uaktywnić, jak i dezaktywować. Wszystko zależy od wyników, aktualnych kursów i reszty czynników warunkujących dane mecze.
- Opcja cash-out jest dostępna tylko i wyłącznie dla kuponów, które nie mają ani jednego przegranego zdarzenia. Gdy, któryś zakład nam nie wejdzie, to przegrywamy kupon.
- Kwotę cash-out określa bukmacher na podstawie swoich algorytmów i jest ona zmienna, my sami nie mamy żadnego wpływu na zaproponowaną kwotę zamknięcia kuponu.
- Gdy zamkniemy kupon za pomocą opcji cash-out, nie mamy już możliwości czerpania innych zysków z danego kuponu. Nawet jeżeli wszystkie zdarzenia okażą się wygrane.
- Wszystkie zdarzenia, które są na naszym kuponie, muszą znajdować się w ofercie bukmachera cały czas. Jeżeli coś będzie wycofane, to automatycznie znika opcja cash-out.
Kiedy warto skorzystać z opcji cash out?
Opcja cash-out jest bardzo popularna wśród użytkowników stron bukmacherskich, bo pozwala reagować na aktualne wydarzenia. Dzięki niej możemy uratować trochę pieniędzy, jak i uniknąć zbędnego ryzyka. Warto jej użyć gdy:
- Do końca meczu zostało już bardzo mało czasu, a przewaga naszego zawodnika czy drużyny jest bardzo mała. Wtedy lepiej zamknąć kupon i wygrać 10% mniej niż ryzykować, czekając do końca.
- Mamy kupon złożony np. z 8 zdarzeń i już 6 okazało się wygranych. Grając za 100 złotych, mieliśmy do wygrania 4000 złotych, a opcja cash-out pozwala teraz na wypłatę 2200 złotych. Jeżeli są to mecze podwyższonego ryzyka, to lepiej mieć mniejsze, ale realne pieniądze.
- Oglądamy mecz danej drużyny, która przegrywa i w jej grze nie widzimy nadziei na poprawę. Wtedy też lepiej zamknąć kupon ze stratą niż czekać na cud i skończyć z zerem na koncie.
FAQ
W dużym skrócie jest to wcześniejsze zamknięcie kuponu jeszcze przed rozliczeniem wszystkich zdarzeń. Przykładowo zagraliśmy kupon złożony z 8 zdarzeń i po rozliczonych 6 zdarzeniach bukmacher umożliwia nam zamknięcie kuponu z odpowiednio mniejszą wygraną.
Niestety nie. Większość bukmacherów ją oferuje, jednak jest udostępniana na podstawie odpowiednich algorytmów. Dlatego trzeba na bieżąco sprawdzać, czy możemy zamknąć dany kupon. Oczywiście podstawowym warunkiem jest to, że na kuponie nie może być żadnego przegranego zakładu i zwykle ponad 50% zdarzeń powinna być rozliczona na plus.
Bukmacher robi to za pośrednictwem specjalnych algorytmów, które podsumowują zakończone zdarzenia na kuponie, określają prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rezultatów i reagują aktywnie na sytuacje na żywo w momencie trwania jednego ze zdarzeń. Przykładowo, jeżeli zostało nam ostatnie zdarzenie i nasza drużyna przegrywa w 60 minucie 0-1 to zwrot może wynosić 30% stawki, natomiast jeżeli wygrywa 2-0, to 85% całkowitej wygranej.
Cash-out umożliwia nam najczęściej ograniczenie ryzyka lub uratowanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli widzimy z przebiegu meczu, że nasza drużyna nie ma szans na wygraną, to lepiej wziąć mniejszą wygraną albo czasem nawet zwrot części stawki. Przykładowo mamy do wygrania 100 tysięcy złotych i weszło nam 9 z 12 zdarzeń, to czasem lepiej wziąć pewne 20 tysięcy złotych niż dalej ryzykować.