Podwójna szansa – zakłady bukmacherskie

Podwójna szansa – zakłady bukmacherskieNie ma co ukrywać, jest to jeden z najpopularniejszych zakładów wybieranych przez typerów korzystających z polskich legalnych bukmacherów. Podwójna szansa, znana również pod anglojęzyczną nazwą „double chance bet”, to rodzaj zakładu, w którym możemy wybrać dwa z trzech możliwych rozstrzygnięć danego wydarzenia. Nie ma w tym nic skomplikowanego i nie jest to żaden haczyk dla typera, ale jak dobrze wiemy z innych artykułów związanych z zakładami bukmacherskimi, im większe prawdopodobieństwo trafienia, tym mniejszy kurs na dane zdarzenie.

Zakład ten jest bardzo często wykorzystywany przez początkujących typerów z racji tego, że zmniejsza ryzyko błędnie obstawionego kuponu.

Najbardziej też rzuca się w oczy na każdej stronie bukmacherskiej, bo jest zwykle umieszczony przy głównych zakładach na każde spotkanie, w którym mamy do wyboru trzy opcje na ostateczne rozstrzygnięcie. Czy jest to jedna z bezpieczniejszych opcji u każdego bukmachera? Można tak powiedzieć. W poniższym artykule przybliżymy bliżej tego typu zakłady, które na wielu forach bukmacherskich w slangu nazywane są „podpórkami”.

Co to jest podwójna szansa i gdzie możemy ją znaleźć?

We wstępie zostało zaznaczone, że podwójna szansa występuje w przypadku zakładów, w których możemy obstawiać zwycięstwo, remis lub porażkę danej drużyny. Wtedy taka opcja gwarantuje wybranie dwóch z trzech dostępnych opcji i zwiększenie naszych szans na wygraną. Oczywiście to nie jest jedyna możliwość użycia takiego zakładu i poniżej przedstawimy większość najpopularniejszych opcji, które możemy umieścić w tej samej grupie.

Rezultat końcowy meczu

Zakład ten dotyczy jedynie opcji zakładowych, które charakteryzują się schematem 1×2. Nie możemy korzystać z tego typu opcji w tenisie ziemnym, siatkówce czy badmintonie. W każdej dyscyplinie sportowej, w której wynik nie może być remisowy, nie będziemy mieli dostępności podwójnej szansy, bo oznaczałaby ona wtedy brak możliwości przegranego kuponu, a jak wiemy, tego typu zakłady niestety nie istnieją w bukmacherce i nikt nie da nam 100% gwarancji przy opcjach, w których możemy zgarnąć dodatkowe pieniądze.

Możliwości są następujące:

  • 1x – ta opcja oferuje nam zakład na zwycięstwo gospodarza i przy okazji zabezpieczamy się remisem. Nasz kupon okazuje się przegrany jedynie w przypadku, gdy wygrają goście.
  • x2 – w tej opcji obstawiamy zwycięstwo drużyny gości i przy okazji znowu zabezpieczamy się remisem. Nasz kupon okazuje się przegrany jedynie w przypadku, gdy wygrają gospodarze.
  • 12 – w tej opcji obstawiamy zwycięstwo gospodarzy lub zwycięstwo drużyny gości. Nasz kupon okazuje się przegrany jedynie w przypadku, gdy spotkanie zakończy się remisem.

Kursy w przypadku takich zakładów są oczywiście niższe niż wybranie jednej konkretnej opcji. Przykładowo na zwycięstwo gospodarzy będziemy mieć kurs 1.50, a na zakład 1x już tylko 1.15. Oczywiście składa się na to wiele czynników, ale pamiętajmy, że kurs zawsze się zmniejsza, gdy mamy większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie.

Rezultat pierwszej połowy lub całego meczu

Jest to kolejny rynek dostępny u legalnych polskich bukmacherów, który pozwala na obstawienie podwójnej szansy dotyczącej połowy meczu lub całego spotkania.

Możliwości są następujące:

  • 1-1 – w tej opcji obstawiamy, że gospodarze będą wygrywać mecz do przerwy lub zwyciężą w całym spotkaniu. Dlatego możemy mieć już plus przy kuponie nawet po pierwszych 45 minutach gry w meczu piłkarskim, wystarczy, że gospodarze będą prowadzić 1-0. W przypadku, gdy rezultat będzie inny mamy drugą szansę do końca spotkania. Przykładowo do przerwy wynik to 0-1, ale mecz zakończy się wynikiem 2-1, to wtedy i my wygrywamy. Kupon jest przegrany tylko wtedy, gdy ani w połowie, ani na koniec meczu gospodarze nie prowadzą.
  • 0-0 – w tej opcji obstawiamy, że wynik do przerwy lub na koniec meczu będzie remisowy. Każdy inny rezultat będzie oznaczał przegrany kupon. Krótko mówiąc, chociaż raz drużyna A lub B nie może wygrywać, żebyśmy mogli cieszyć się z wygranej.
  • 2-2 – w tej opcji obstawiamy, że goście będą wygrywać mecz do przerwy lub zwyciężą w całym spotkaniu. Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku zakładu na drużynę gospodarzy (patrz wyżej), tylko tutaj dotyczy to drużyny gości.

Alternatywne opcje podwójnej szansy:

  • Podwójna szansa i under/over – niektórzy bukmacherzy pozwalają mieszać zakłady w obrębie jednego spotkania. Możemy zagrać opcję x2 oraz dołożyć, że obie drużyny strzelą bramkę lub będzie over 1.5 bramki w meczu.
  • Handicap na bramki – w przypadku europejskiego handicapu grając przykładowo +1 bramkę w stronę drużyny gości wygrywamy, gdy padnie remis lub wygrają goście. Jest to typowa podwójna szansa, często z wyższym kursem niż standardowa.

Kiedy obstawiać podwójną szansę i czy warto to robić?

Oczywiście, że warto, bo każdy zakład, który zbliża nas do wygranej, jest opłacalny. Można analizować plusy i minusy, ale nie zmienia to faktu, że podwójna szansa pozwala zwiększyć z założenia prawdopodobieństwo trafienia typu do 66,6%. Wiadomo, że kursy często nie są powalające w szczególności, gdy obstawiamy faworytów spotkania, ale jak brzmi staropolskie powiedzenie – coś za coś.

Najczęstsze wykorzystanie podwójnej szansy:

  • Dodatek do kuponów akumulacyjnych – jeżeli składamy kupon z dużą ilością zdarzeń i chcemy podbić kurs, to taki zakład wygląda zwykle bardzo atrakcyjnie. Zdecydowanie mniej ryzykownie jest dorzucić opcję 1x do kuponu po kursie 1.25 niż opcję na samo zwycięstwo po kursie 1.75.
  • Gdy są wysokie kursy na mecz – jest to najbardziej opłacalne w momencie, gdy na zwycięstwo drużyny A lub B są porównywalne kursy np. 2.50 i 2.60, wtedy na opcje podwójnej szansy będzie wysoki kurs około 1.50. To samo dotyczy niespodzianek, kiedy przykładowo na drużynę gości jest kurs 6.00, a na opcję z podpórką, czyli x2 dostaniemy kurs 2.50 i wygramy również w przypadku remisu.

FAQ

Jest to typ zakładu, który pozwala nam zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia. Dotyczy on dyscyplin, w których można obstawiać schemat 1×2, czyli wygrana drużyny A, remis, wygrana drużyny B. Podwójna szansa polega na połączeniu dwóch z trzech dostępnych opcji np. 1x, x2 i 12.

Oczywiście, że tak. Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają w swojej ofercie zakłady na podwójną szansę. Jest to jedna z najpopularniejszych opcji wybieranych przez typerów przy tworzeniu kuponów.

Wszystko zależy od tego, jakie kursy są wystawione na dane spotkanie w zakładach głównych. Im mniejszy kurs na daną drużynę (np.1.20), tym mniejszy będzie kurs na podwójną szansę (np.1.02). W przypadku wysokich kursów (np.6.00) wzrasta również kurs na zdarzenie z podpórką (np.2.60).

Jeżeli chcemy obstawiać w internecie, musimy założyć konto u jednego z legalnych polskich bukmacherów. Rejestracja trwa zwykle parę minut. Trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość.