Rodzaje zakładów bukmacherskich

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Na początek warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich 20 lat rynek zakładów bukmacherskich w Polsce bardzo się rozwinął i nawet po nowelizacji ustawy hazardowej, nadal nie odbiega od światowej konkurencji. To już nie te czasy, w których trzeba było iść do punktu stacjonarnego i pod każdym zdarzeniem mieliśmy do wyboru zaledwie kilka podstawowych rynków zakładowych. Teraz na stronie internetowej otwierając jedne z najpopularniejszych zdarzeń danego dnia, możemy liczyć nawet na kilkaset różnych opcji zakładów, od tych zwyczajnych na to, kto wygra mecz, aż po takie zakłady, które sami możemy wymyślać i za zgodą bukmachera mogą być one dodane do oferty głównej.

Zakład podstawowy 1×2

Jest to klasyczny zakład, który istniał od początku powstania bukmacherów w Polsce. Polega on na wskazaniu ostatecznego rozstrzygnięcia w danym spotkaniu.

  • 1 – wygrana gospodarzy
  • x – remis
  • 2 – wygrana gości
Kursy bukmacherskie są tutaj uzależnione od bardzo wielu czynników – od aktualnej dyspozycji, sytuacji w tabeli, składu wyjściowego, miejsca rozgrywania meczu, a kończąc na kontuzjach w zespole, rangi spotkania i stanu murawy.Oczywiście w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, siatkówka i inne będzie on występował w formie 1 lub 2, czyli z pominięciem opcji na remis.

Zakłady z podparciem (podwójna szansa)

Kolejny zakład dotyczący ostatecznego rozstrzygnięcia w danym spotkaniu, ale tym razem występujący w znacznie bezpieczniejszej wersji dla typera, bo pozwala pokryć aż 66,6% szans na naszą wygraną.

Przykład:  Legia Warszawa – Wisła Kraków

  • 1x – wygra Legia Warszawa lub będzie remis
  • x2 – wygra Wisła Kraków lub będzie remis
  • 12 – wygra Legia Warszawa lub wygra Wisła Kraków

Oczywiście kursy na takie zdarzenia są zdecydowanie niższe. Posługując się powyższym przykładem, na czyste zwycięstwo Legii był kurs 2.30, a na zakład 1x kurs będzie wynosił 1.45. Jest to zdecydowanie mniej, ale zawsze mamy większe szanse na wygraną w przypadku wątpliwości.

Liczba goli

Tutaj mamy dostępną naprawdę dużą różnorodność, która przejawia się w ilości oferowanych rynków.

Przedział bramkowy

Obstawiamy, ile dokładnie bramek wpadnie w danym meczu, mając do dyspozycji takie przedziały jak 0-1, 2-3, 4 i więcej. Mogą one występować też w innych kombinacjach. Przykładowo, jeżeli w meczu Polski z Niemcami padnie remis 0-0 lub zakończy się zwycięstwem jednej z drużyn 1-0/0-1 to wygramy, obstawiając pierwszy przedział. Jeżeli obstawimy 2-3 to niestety przegramy, bo spotkanie musi zakończyć się co najmniej remisem 1-1 lub minimalnym zwycięstwem 2-0 jednej z drużyn.

Under/Over

Najpopularniejszy zakład, jeżeli chodzi o liczbę bramek. Bukmacher ustala zwykle linie na dane spotkanie w następującym schemacie 0.5, 1.5, 2.5, 3.5 i tak dalej. Możemy typować czy będzie więcej bramek w meczu niż określone w linii (over) lub mniej (under). Połówki występują dlatego, że nie ma zakładów remisowych. Przykładowo grając over 2.5 w meczu, muszą paść co najmniej 3 bramki, każda mniejsza ilość oznacza naszą przegraną. Z kolei, jeżeli gramy under 2.5, to maksymalnie mogą paść 2 bramki w meczu, jeżeli chcemy wygrać.

Przedział czasowy

Dodatkowy zakład w piłce nożnej, w którym możemy typować również czas, w którym padnie bramka. Przykładowo między 1 a 20 minutą meczu czy między 65 a 85 minutą. Najczęściej występuje on w zakładach na żywo na każde kolejne 10 minut spotkania.

Liczba bramek każdej drużyny

Bardzo popularny zakład, bo możemy w nim obstawiać, ile bramek zdobędzie drużyna A lub B. Tak jak w przypadku opcji over/under mamy do dyspozycji określone linie 0.5, 1.5, 2.5 i tak dalej. Kursy zależą od tego, czy dana drużyna jest faworytem spotkania oraz jak bardzo bramkostrzelna jest.

Obie drużyny strzelą bramkę

Tak jak sama nazwa wskazuje, zakład poleca na tym, że obstawiamy czy w danym meczu obie drużyny strzelą bramkę, czy nie. Przy wyrównanym spotkaniu kursy na takie zdarzenie wynoszą zwykle w granicach 1.80. Jeżeli obstawiamy, że tak, to mecz musi skończyć się wynikiem 1-1, 2-1, 3-2 itp., a jeżeli nie, to 0-0, 0-1, 0-3, 3-0 itp.

Handicap azjatycki i europejski

Opcja doskonała dla wszystkich, którzy nie chcą grać bardzo małego kursu na faworytów lub boją się zagrać na niespodziankę w meczu. Dzięki handicapom możemy zdecydowanie podwyższyć kurs.

Europejski jest całościowy, czyli możemy dodać drużynie +1, +2, +3 lub odjąć -1, -2, -3 bramki itd., ale obstawiamy trzydrogowo. Przykładowo, jeżeli zagramy Polska +1 i obstawimy remis, to Holandia musi wygrać dokładnie jedną bramką. Jeżeli obstawimy Holandia -1 i wygraną Holandii, to musi ona wygrać minimum dwiema bramkami.

Azjatycki występuje w połówkach i ćwiartkach, dlatego jest jedynie dwudrogowy. Możemy również obstawić zakład DNB, czyli w przypadku remisu otrzymujemy zwrot. Przy zagraniu Polska +1.5 na jej zwycięstwo, wygrywamy przy każdym remisie i wygranej Polski. Jeżeli zagramy -2.5 na Holandię, to wygramy tylko, jeżeli ta wygra różnicą co najmniej 3 bramek.

Zakłady specjalne, systemy, kupony solo i akumulowane

Bukmacherzy udostępniają nam naprawdę ogromną liczbą opcji na zakładanie się. Możemy obstawiać jedno zdarzenia w kuponie solo, ale możemy też złożyć kupon na weekend, który ma 15 różnych zdarzeń. Wiele meczów ma dostępne dodatkowe zakłady specjalne, możemy typować strzelców bramek, kto otrzyma żółtą kartkę, liczbę rzutów różnych, strzałów na bramkę, a jeżeli to będzie dla nas za mało, to u niektórych bukmacherów sami możemy wymyślić swój zakład na dane spotkanie. Gdy chcemy bardziej pokombinować, mamy też możliwość grania wieloma systemami np. 2 z 3, 4 z 7 czy 8 z 9. Polegają one na tym, że nawet w przypadku, gdy coś nam nie wejdzie to i tak możemy jeszcze wygrać, ale oczywiście zdecydowanie mniej. Nie sposób wymienić wszystkich dostępnych zakładów u bukmacherów, ale nawet patrząc na ten artykuł i najpopularniejsze z nich już widać jak wiele możliwości mamy dostępnych.

FAQ

W przypadku najpopularniejszych zdarzeń z oferty możemy liczyć nawet na kilkaset różnych opcji zakładowych(rynków). Natomiast te najpopularniejsze występują w zdecydowanej większości wydarzeń.

Tak, kilku bukmacherów w Polsce udostępnia już taką sekcję w swojej ofercie. Możemy wymyślić własny zakład na dane zdarzenie, przesłać je do bukmachera i jeżeli je zaakceptuje, to będziemy mogli je legalnie obstawić.

Oczywiście tak jak widać w najpopularniejszych zakładach, dotyczą one głównie piłki nożnej i to na nią możemy znaleźć najwięcej rynków. Następne w kolejności będą takie dyscypliny jak tenis ziemny, siatkówka, koszykówka lub piłka ręczna.

Tak, nie ma znaczenia czy ktoś jest początkującym typerem i stawia swój pierwszy kupon, czy doświadczonym graczem, który obstawił tysiące kuponów. Dostęp do pełnej oferty dla każdego typera jest taki sam.

4.6/5 – (5 votes)